4 DAMLA KAN HAYAT KURTARIR!!!

Tarihi: 26.09.2012
  
Siz minicik bir bebeği dünyaya getirmenin mutluluğunu yaşarken, bebeğiniz hayata adapte olmaya çalışırken; hem bebeğinizi hem de sizi mutsuz edecek bir takım testler yapılır. Bu testler bebeğinizin var olan sağlığını ve ilerde sağlıklı bir hayatının olmasını anlamaya yönelik yapılan testlerdir. Bu testlerden biri var ki, “hayat boyu sağlık” terimini içerebilecek olan; topuk kanı testidir.

Halk arasında topuk kanı testi olarak bilinen tarama testleri, yeni doğan bebekte genetik ve metabolik hastalık durumu varlığına bakmak için yapılır. Eğer bebeğinizde hastalık durumu varsa, topuk kanı testi ile erken tanı hayat kurtarıyor!
Peki topuk kanı testi olarak bilinen tarama testleri nedir, ne amaçla yapılır?

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren 48 saatini doldurduktan sonra ilk hafta içinde yapılan bu testle, bebeğinizin topuğundan birkaç damla kan alınır. Test kağıdındaki 4 yuvarlak içine damlatılan kan örnekleri laboratuarda incelenerek, ender görülen ama beraberinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkaran 3 farklı hastalık durumu hakkında bilgi verir. Bu sayede hastalığın erken tanısı ve tedavisi ile çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel gelişiminde meydana gelebilecek çok ciddi sorunların önlenmesini veya en aza indirilmesini sağlayacaktır.

Peki bu test hangi hastalıklar için yapılıyor?

Topuktan alınan kan ile 3 farklı hastalık incelenir:

1. Fenilketonüri Hastalığı: Vücudumuzda bulunan fenilalanin hidroksilaz enzimi eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Besinlerle alınan fenilalanin, enzim yetersizliği olduğu için vücutta metabolize edilemez ve birikmeye başlar. Bu birikme sonucu da; bebekte kas-motor bozuklukları, zeka geriliği, otistik davranışlar, mental gerilikler gözlenir. Hastalığın erken tanısı ve fenilalaninden fakir bir diyet ile bu hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ve çocuğunuz normal bir büyüme-gelişme gösterebilir.

2. Doğumsal Hipotiroidi: Doğuştan itibaren tiroid bezinin az çalışması sonucu görülen bir hastalıktır. Tiroid bezinin az çalışmasıyla salgılanan hormonlar da az olur. Tiroid hormonlarının beyin hücreleri gelişimindeki rolü çok önemlidir ve bu hastalık sonucu hormon yetersizliğine bağlı olarak bebelerde geri dönüşü olmayan gelişme ve zeka gerilikleri görülür. Erken tanı ve tedavi ile zamanında tiroid hormonu verilirse bu belirtilerin görülmesi önlenir.

3. Biyotinidaz Eksikliği: Biyotinidaz enzimi yetersizliğine bağlı olarak biyotin vitaminin işlenmesinde görülen bozukluk sonucu ortaya çıkan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık sonucunda; deri bulguları, işitme ve görme kaybı, nörolojik belirtiler ve geç kalınan çocuklarda koma ve ölüm görülür. Erken tanı ve tedavi ile çocuğa ağızdan biyotin verilerek önlenebilir.
Peki bu hastalıklar bu kadar hayati önem taşırken tanıda neden gecikiliyor?

• Anne, bebeğinin doğumunda yapılan testler sonucu canı yanmasın diye yaptırmıyor!

• Hastalıklar zaten nadir görülüyor diye test yaptırılmıyor!

Bunların sonucunda da tanıda gecikiliyor ve uygun tedavi verilse bile kalıcı hasarları geri çevirmek mümkün olmuyor.
Siz, siz olun bu hastalıkların varlığının bilincinde olun. Doğru tedavi ve hastalığa uygun doğru bir beslenme biçimi ile çocuğunuz normal bir hayat sürdürebilir. Bütün hastalıklarda erken tanı ve doğru tedavi çok önemli bunu unutmayın!

Sağlıklı ve bilinçli anneler ve sağlıklı bebekler görmek dileğiyle…
Gelişmelerden ve duyurulardan anında haberdar olmak için lütfen e-bültenimize kayıt olunuz.
fitiz diet market
ipek kadınlar projesi